Strażacy Powiatu Sandomierskiego apelują!

NIE ! WYPALANIU TRAW (JPG)

TRAGICZNE SKUTKI WIOSENNEGO WYPALANIA TRAW

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon na wypalanie traw. Niestety zwyczaj ten nie omija także powiatu sandomierskiego. Na łąkach, nieużytkach, w przydrożnych rowach i na miedzach pojawiają się niszczące płomienie wzniecane ręką bezmyślnych, często nieświadomych skutków, podpalaczy. Tymczasem efekty ich nierozważnego działania są naprawdę tragiczne i dla przyrody, i dla człowieka. Oto ich krótki przegląd.

Efekt I

Wskutek pożaru na powierzchni gleby temperatura wzrasta do 400°C. Powoduje to spopielenie całej warstwy naturalnego nawozu wytworzonej z rozkładających się szczątków roślin i zwierząt. Wysoka temperatura sprawia, że w glebie ubywa azotu nieorganicznego w postaci azotanów i azotynów. Wzrasta natomiast ilość pierwiastków obecnych w popiele takich jak wapń, potas i fosfor. Zysk ten jest jednak bardzo krótkotrwały, gdyż są one bardzo łatwo wymywane przez deszcze, których przecież wiosną nie brakuje. Wysoka temperatura prowadzi również do wyginięcia szczepów bakterii azotowych, które potrafią wzbogacać glebę w jakże cenny azot, pobrany z atmosfery. Końcowym efektem wznieconego pożaru jest w przypadku gleby pozbawienie jej naturalnych nawozów i zahamowanie procesu glebotwórczego. Pojawiający się niekiedy argument, że wypalanie traw przyczynia się do użyźnienia gleby jest więc fałszywy.

 

Efekt II

Wypalanie traw niszczy wszystkie organizmy, nie tylko szkodniki. Giną organizmy glebowe, owady zapylające kwiaty, dżdżownice, drobne kręgowce, pisklęta wcześnie zakładających gniazda ptaków, na przykład tak lubianych przez nas wszystkich skowronków. Zdarza się, że w pożodze tracą życie zwierzęta chronione. Ogień niszczy także rozpoczynające wegetację rośliny. Uszkodzeniu ulegają nawet drzewa. Bardzo często wychodzą z niego bez szwanku jedynie chwasty, takie jak perz. Dzięki głęboko ukrytym w glebie kłączom jest on odporny na lokalne krótkotrwałe pożary.

Efekt III

Wypalanie traw często kończy się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem ognia. Chociaż po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennymi wiatrami powodują, że ogień dociera nieraz, wbrew intencjom podpalaczy, do zabudowań gospodarskich i obszarów leśnych. Jak podają statystyki strażackie w pożarach tych giną ludzie. Gęsty dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, stając się przyczyną kolizji i wypadków samochodowych. Wszystko to prowadzi do wielu strat materialnych, a także osobistych tragedii. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja straży pożarnej, która niepotrzebnie traci czas i środki.

Ludzie wypalający trawy łamią także prawo, które jasno zakazuje tego typu praktyk. Zgodnie z ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… podlega karze aresztu albo grzywny”.

Bilans strat i ewentualnych zysków wydaje się więc jednoznaczny. Zanim sięgniesz po zapałki – pomyśl!

Treść: KP PSP Sandomierz

Dowiedz się więcej

Reklamy

Informacje o Michał Karelus

Redaktor Naczelny oraz fotoreporter portalu 112Sandomierz - Ratownictwo powiatu sandomierskiego. Ratownik Wodny oraz pasjonat szeroko pojętego ratownictwa, a także fotografii.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Strażacy Powiatu Sandomierskiego apelują!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s