Działania przeciwpowodziowe

Od dnia 14.05.2014 do dnia 20.05.2014 na terenie Sandomierza i okolic trwały działania przeciwpowodziowe.

Dzień I – 14.05.2014

Na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej trwają przygotowania do ew. wyjazdów. Strażacy przygotowywali i przepalali sprzęt, wyciągali worki na piach, a później udali się na wał w Koćmierzowie (gdzie w 2010r pękł wał) w celu umacniania i podwyższania wału. Na terenie JRG Sandomierz stacjonuje już  SCKn Renault Kerax z JRG Staszów, a w porze wieczornej na teren Sandomierza dojeżdża SA PSP Kraków.

Dzień II – 15.05.2014

W Koćmierzowie trwają działania polegające na umacnianiu oraz podnoszeniu korony wału. Do Sandomierza przyjeżdżają coraz to nowe siły i środki.

Dzień III – 16.05.2014

Stan Wisły rano przekroczył strefę stanów wysokich i wynosi 336cm, a porą wieczorną stan ostrzegawczy i wynosi 420cm.
Cały czas trwają działania na wale w Koćmierzowie, ponadto na terenie JRG Sandomierz pojawia się coraz więcej zastępów OSP, które również pomagają przy umacnianiu wałów oraz nie dawno na plac za Jednostką przyjechał SDiŁ (220[T]98) z KW PSP Kielce.
Jednak w tym dniu wydarzyła się przykra sytuacja przy rzece Opatówce w Szczytnikach wóz GBA z OSP Dwikozy jadący po koronie wału, w celu sprawdzenia zabezpieczeń powodziowych, zsunął się z wału i przewrócił się na bok. Przyczyną prawdopodobnie było ustąpienie brzegu wału, przez które samochód przechylił się, a następnie wywrócił. Zastępem jechało 5 osób, a do szpitala trafiło 3 druhów. Problemem było podniesienie wozu, które trwało do późna w nocy, ponieważ ze względu na pogodę i nasiąknięcie wału, na wał nie mógł wjechać ciężki specjalistyczny sprzęt. Na miejsce został zadysponowany GLBA-Rt z sandomierskiej JRG.

Dzień IV – 17.05.2014

Rzeka Koprzywianka przekroczyła stan alarmowy, który wynosi 340 cm, a rzeka obecnie ma 350 cm, a pomiar stanu wody o godzinie 10:00 wykazał, że Wisła ma 501cm.
W Komendzie Powiatowej PSP w Sandomierzu zwołano posiedzenie zarządzania kryzysowego przy udziale służb ratowniczych.
W dniu dzisiejszym w okolicach godziny 20 na stadionie wylądował policyjny śmigłowiec Sokół, który od dnia jutrzejszego będzie sprawdzał z powietrza wały oraz przeprowadzał patrol nad rzeką Wisłą.

W tym dniu również został ogłoszony alarm powodziowy.

Dzień V – 18.05.2014

Stan Wisły przekroczył stan alarmowy podczas pomiaru o godzinie 00:00.
Na terenie JRG Sandomierz stacjonuje dużo sił i środków, które nie są potrzebne w tym momencie w Koćmierzowie, gdzie trwa monitoring wałów i oczekiwanie na falę kulminacyjną , która ma przyjść w nocy z 18.05.14 na 19.05.14.

Dzień VI – 19.05.2014

Przez Sandomierz przeszła fala kulminacyjna, lecz wysoki stan Wisły będzie utrzymywał się nawet kilka dni.
Wał w Koćmierzowie przesiąka, lecz cały czas jest umacniany i sytuacja jest monitorowana.

Dzień VII – 20.05.2014

„20 maja 2014r. o godzinie 15.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu odbyło się ostatnie posiedzenie sztabu akcji przeciwpowodziowej prowadzonej na terenie województwa świętokrzyskiego i województwa podkarpackiego.
Obrady otworzył kierujący akcją przeciwpowodziową Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Marek Kowalski, który powitał przybyłego Komendanta Głównego PSP gen nadbryg Wiesława Leśniakiewicza.
Nadbryg. Marek Kowalski po powitaniu rozpoczął zgodnie z przyjętym programem od podania bieżących wskazań poziomu fali w Sandomierzu która wynosiła 663 cm. Ze względu na zmniejszenie zagrożenia powodziowego odwołane zostały COO oraz Wojskowe Siły Zbrojnie, a od godziny 15.00 dalsze kierowanie akcją powierzone zostało komendantom wojewódzkim PSP na własnych terenach; nadbryg. Zbigniew Muszczak na terenie woj. Świętokrzyskiego i nadbryg. Bogdan Kuliga na terenie woj. Podkarpackiego. Złożone zostały sprawozdania z prowadzonych działań na poszczególnych odcinkach.
W imieniu Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP sprawozdanie złożył jego zastępca st. bryg. Jan Ziobro, natomiast w imieniu Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzki PSP –sprawozdanie złożył również zastępca st. bryg. Grzegorz Ryski.
Gen nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz posumował prowadzoną skoordynowaną akcję na terenach dwu województw, nawiązał do powodzi z roku 2010.Podziękował za zaangażowanie wszystkich instytucji i służb, szczególne podziękowania skierował do nadbryg, Marka Kowalskiego za kierowanie akcją.
Na pożegnanie Dowódca Wojskowego Zespołu Zadaniowego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich ppłk. Wiesław Lewicki wręczył nadbryg. Markowi Kowalskiemu pamiątkową ciupagę, natomiast st. bryg. Ireneuszowi Królikowi wręczył pamiątkowy grawerton.
Nadbryg. Marek Kowalski zakończył obrady dziękując za współpracę.” – podaje straz.kielce.pl


PODSUMOWANIE

Na terenie Sandomierza i okolic przez te kilka dni znajdowało się bardzo dużo sił i środków.
Cały czas była monitorowana sytuacja na wałach – najbardziej w Koćmierzowie, gdzie cały czas przebywały służby.Odbyło się kilka posiedzeń sztabu akcji przeciwpowodziowej.
W akcji brały udział Straż Pożarna, Wojsko, Straż Graniczna, Policja, Grupa Ratownictwa PCK Sandomierz oraz w gotowości było kilka grup ratowniczych nie będących na posiedzeniach sztabu itd., m.in. Grupa Patrolowo-Interwencyjna WOPR w Sandomierzu.


OD „KULIS” 112S

Jako reporterzy 112Sandomierz poznaliśmy dużo miłych osób z którymi można było porozmawiać, m.in. przyjezdni strażacy stacjonujący na terenie JRG Sandomierz, strażacy ochotnicy z powiatu sandomierskiego, oraz dwaj panowie ze straży granicznej.


ZDJĘCIA

WIĘCEJ WKRÓTCE !

Reklamy

Informacje o Michał Karelus

Redaktor Naczelny oraz fotoreporter portalu 112Sandomierz - Ratownictwo powiatu sandomierskiego. Ratownik Wodny oraz pasjonat szeroko pojętego ratownictwa, a także fotografii.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Działania przeciwpowodziowe

  1. Gaśnica pisze:

    OSP Koprzywnica :3 jest moc! 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s