Cześć i Chwała Bohaterom !

muzeum_06
To już przeszło 22 lata, gdy w nadleśnictwie Rudy Raciborskie miał miejsce największy pożar w Polsce oraz Europie środkowej i zachodniej po II wojnie światowej.

Dnia 26 sierpnia 1992 roku około godziny 13.50 rozpoczął się tragiczny w skutkach pożar lasu koło Kuźni Raciborskiej, został on zauważony w oddziale 109 (przy linii kolejowej łączącej Racibórz z Kędzierzynem–Koźlem) leśnictwa Kiczowa, nadleśnictwa Rudy Raciborskie, w pobliżu miejscowości Solarnia.

pozar_02

W późniejszym dochodzeniu, w oparciu o materiał dowodowy stwierdzono, że ogień został prawdopodobnie zainicjowany przez iskry sypiące się spod kół, ewentualnie pantografu, jednego z dwóch przejeżdżających w tym czasie pociągów. W dniu wybuchu pożaru i w następnych stwierdzono kilka innych źródeł ognia noszących znamiona podpaleń. Ich sprawców – mimo wysiłków – nie ustalono.


Szybkiemu rozprzestrzenieniu ognia sprzyja wysoka temperatura powietrza sięgająca 31-38 stopni Celsjusza. Ostatni raz w rejonie pożaru deszcz spadł w maju! W niecałe 3 godziny ogień objął już 180 hektarów lasu. Silne podmuchy powietrza pozwalają płomieniom na samoistne kształtowanie się pożaru. Wśród drzew niestety dominowała sosna, której igliwie płonie już przy temperaturze 50 stopni Celsjusza. Z późniejszych analiz modelowych wynika, że front pożaru pokonywał odległość nawet do 4 km/h.

POZAR KUZ1

Niestety ekstremalne warunki dla rozprzestrzeniania się ognia już pierwszego dnia zabijają dwóch strażaków, którzy wspólnie z innymi jednostkami zostali zaskoczeni przez czoło ognia. Gwałtowny podmuch wiatru w innym kierunku odcina drogę ucieczki pięciu samochodom gaśniczym z obsadą 20 strażaków. Niestety na miejscu giną st. asp. Andrzej Kaczyna z JRG Racibórz i dh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica (woj. opolskie). Całkowitemu spaleniu uległy cztery wozy bojowe.

pozar ku2

Do akcji kierowane są dalsze jednostki strażaków z odwodów operacyjnych województwa katowickiego (dziś śląskiego) i opolskiego. Niestety działania strażaków w walce z tak rozpętanym żywiołem były nieskuteczne. W ciągu dalszych godzin ogień nadal przybiera na sile. Tego samego dnia o godzinie 22:00 płonie już 2200 ha. Po dalszych 4 godzinach już 3500 ha. Do godziny 9:30 (27.08) płonie już 6000 hektarów!


Do akcji dysponowana jest także policja, wojsko oraz kolejne jednostki OSP i PSP. Użyto dokładnie:
– 454 sekcje JRG (2270 strażaków PSP),
– 405 sekcji OSP (2430 strażaków OSP),
– 3200 żołnierzy wraz ze sprzętem ciężkim,
– 650 policjantów,
– 1280 członków OC,
– 450 pracowników leśnych,
– 26 samolotów gaśniczych Dromader i 4 śmigłowce gaśnicze.


Do zatrzymania ognia dochodzi dopiero 30 sierpnia w godzinach rannych. Powoli wycofywano ochotników pozostawiając na miejscu strażaków zawodowych. Wysłano również siły straży pożarnej do likwidacji zarzewi ognia, które pojawiały się na terenach torfowych.

pozar_04

muzeum_04

Całkowite dogaszenie zakończono dopiero 12 września. W czasie akcji zginęło dwóch strażaków i jedna osoba cywilna (kobieta) w wyniku wypadku na terenie działań gaśniczych. W akcji udział wzięło 1100 samochodów pożarniczych, śmigłowce, 50 cystern kolejowych i 6 lokomotyw, a także czołgi, pługi i spychacze. Spaleniu uległo 9062 ha lasu. Spaleniu uległ sprzęt pożarniczy, którego wartość oszacowano na 8 mld starych zł. Cała akcja pochłonęła aż 67 mld starych zł. Straty w lasach wg dzisiejszych cen, wyceniono na ok. 100 mln zł.

Warto dodać, że na miejscu akcji działali, również strażacy z naszych rejonów !

pozar_15

pozar_14

muzeum_05

muzeum_02

pozar_09

Źródło:
Malanowicz.eu
Wikipedia.pl
OSP Raciaż

Remiza.com.pl

Reklamy

Informacje o Michał Karelus

Redaktor Naczelny oraz fotoreporter portalu 112Sandomierz - Ratownictwo powiatu sandomierskiego. Ratownik Wodny oraz pasjonat szeroko pojętego ratownictwa, a także fotografii.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s