Złota

złota 1

Ochotnicza Straż Pożarna w Złotej została założona

 w 1929 roku.

Do nowej społecznej organizacji zgłosiło się ponad 40 osób.

Wkrótce wyłonił się pierwszy Zarząd, jednak zapiski co do jego składu są nieczytelne.

Za pierwszorzędny cel nowa jednostka postawiła sobie za zadanie zakup sprzętu pożarniczego, jeśli ma być użyteczną organizacją i służącą potrzebom ludzi.

Wybuch II wojny światowej spowodował przerwę w działalności Straży Pożarnej w Złotej.Po zakończeniu II wojny światowej, gdy ludność Złotej częściowo uporała się z przywróceniem gospodarstw, życia i pracy, w 1949 roku przywrócono działalność Ochotniczej Straży Pożarnej.

O tym fakcie świadczy decyzja Wojewody Kieleckiego Nr SPPP.2a/76/48 z dnia 21 lutego 1949 roku w sprawie zarejestrowania stowarzyszenia pod nazwą Ochotnicza Straż Pożarna w Złotej. Członkami założycielami było 15 mieszkańców wsi Złota.

 Powojenny zarząd jednostki był następujący:

Prezes- Władysław Rewera
Wiceprezes-Naczelnik- Jan Śliwiński
Sekretarz- Jan Wolak
Skarbnik- Jan Sieradzki
Gospodarz- Wincenty Wieczorek
Oraz Członkowie Zarządu: Szczepan Paluch, Ludwik Stępień, Stefan Rewera, Józef Kiliańczyk.

W roku 1961 zostaje powołany nowy Zarząd.

Prezes- Tadeusz Surowiec
Wiceprezes-Naczelnik- Ryszard Mroczek
Sekretarz- Jan Wolak
Skarbnik- Wincenty Wieczorek
Funkcję Członków Zarządu pełnili Marian Sendrowicz, Paweł Biało, Wincenty Świder.

Do 1961 roku posiedzenia Zarządu odbywały się w starej drewnianej remizie, która była również miejscem spotkań wiejskich.

Na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym w 1961 roku zrodził się pomysł budowy nowej, murowanej remizy strażackiej. Nowy Zarząd do tej inicjatywy przekonał również mieszkańców wsi. Budynek rósł okazale ku zadowoleniu wszystkich, a członkowie Straży Pożarnej godzin pracy i dni, w tym własnego sprzętu nie liczyli i nie oszczędzali.

Wspólnymi siłami udało się w 1963 roku oddać do użytku nowo wybudowaną remizę strażacką. W dalszej działalności nowemu Zarządowi i kolejnym udaje się pozyskać
i zorganizować odpowiednie sprzęty pożarnicze, mundury i szereg innych potrzebnych rzeczy do funkcjonowania i sprawnego działania Jednostki, np. motopompa: M 400, potem M 800, węże gaśnicze, samochód bojowy Star 25, mundury, hełmy itp.

W Zarządzie wybranym na kolejnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym zasiedli:

Prezes-  Stefan Florkiewicz
Wiceprezes-Naczelnik-  Jan Kiliańczyk
Sekretarz-  Jan Chmiel
Skarbnik- Jan Sieradzki
Gospodarz- Jan Paciura

Okres od 1989 roku do 2001 to czas gdy działalność jednostki opierała się tylko o udział w świętach i uroczystościach gminnych. Brak jest zapisów dotyczących innej działalności.

W 2001 roku  wybrano nowy Zarząd w którym poszczególne funkcję pełnili:

 

Prezes- Stanisław Kiliański
Wiceprezes-Naczelnik- Jerzy Zmyj

Na temat pozostałej części Zarządu informacji nie posiadamy.

Walka z żywiołem powodzi w 2001 roku:

 Powódź która wystąpiła w 2001 roku  zmobilizowała strażaków do działalności ratowniczej. Remiza strażacka zlokalizowana przy terenach zagrożonych wodami Koprzywianki a także domy lokalnej ludności, sady i pola uprawne zagrożone również wodami Koprzywianki i Wisły zmobilizowały naszych strażaków do działania.

Pomimo trwającego tydzień wielkiego zaangażowania strażaków i mieszkańców nie udało się uchronić terenów naszej miejscowości przed zalaniem wodami powodziowymi.

29 lipca 2001 roku  o koło godziny 13 pękł lewy wał rzeki Koprzywianki zalewając wodami powodziowymi tereny wsi Złota, Andruszkowice i Strochcice.

Woda powodziowa poczyniła również starty w remizie OSP Złota. Cały parter remizy został podtopiony na wysokość około 2 metrów.

Zatopiony został garaż strażacki a w nim mundury, węże i inny sprzęt pożarniczy. Ocalał jedynie samochód Żuk, który był w tym momencie wraz z zastępem strażaków przy działaniach powodziowych ocalały jeszcze mundury które strażacy mieli na sobie.

Lata 2002 – 2009 to czasy gdy Zarząd jednostki czynił starania odremontowania remizy po powodzi, doposażenia jednostki w podstawowy sprzęt i umundurowanie.

Każdego roku udawało się po części odtworzyć podstawowe wyposażenie garażu i remizy. Pozyskano część mundurów tzw. moro, zakupiono parę sztuk węży, odgrzybiono i wysuszono mury remizy, ułożono płytki na ścianach garażu, wymieniono okna w remizie i garażu, pozyskano krzesła stoliki.

Rok 2009 to także rok zmian.

Wysłużonego Żuka A25 zastąpił nowszy kwatermistrzowski Volkswagen Transporter pozyskany z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu.

Na wyposażenie jednostki zakupione zostały nowe węże tłoczne i pompa szlamowa Honda WT 30X. Pozyskane zostały również pierwsze cztery kompletne ubrania specjalne do działań ratowniczo – gaśniczych.

W szeregi jednostki wstąpili nowi druhowie, stan osobowy powiększył się do 18 osób w wieku 18 – 60 lat.

Zagrożenie powodziowe w 2010 roku:

W najbardziej krytycznym momencie, w miesiącu maju i czerwcu, podczas przechodzenia fal powodziowych na rzece Wiśle i Koporzywiance, członkowie jednostki pracowali na wałach praktycznie po 24 godziny, nie bacząc na zmęczenie i zagrożenie własnego życia.

Dzięki pracy, jaką włożyli w umacnianie wałów, udało się uchronić mieszkańców miejscowości Złota oraz mieszkańców gminy przed zalaniem w skutek przerwania wałów.

Po przejściach fal powodziowych strażacy pomagali usuwać skutki podsiąków poprzez pompowanie wody z podtopionych miejscowości na terenie gminy.

Po zakończeniu działań powodziowych i doświadczeniu jakie przyniosły te działania postanowiono o skarosowaniu samochodu kwatermistrzowskiego Volkswagen Transporter.

Dzięki dotacji z ZW ZOSP RP w Kielcach jesienią 2010 roku firma MOTO TRUCK z Kielc wykonała karosacje samochodu jednostki OSP Złota.

Od tej pory samochód ten został wprowadzony do podziału bojowego KP PSP w Sandomierzu jako ratowniczo – gaśniczy.

 Rok 2011 to rok zapoczątkowania wielkich zmian w jednostce OSP Złota.

Podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego wybrano nowy Zarząd:

Prezes- Jarosław Gajda
Wiceprezes-Naczelnik- Filip Kiliański
Wiceprezes- Piotr Kiliański
Zastepca naczelnika- Mateusz Biało
Sekretarz- Andrzej Samela
Skarbnik- Mariusz Klimkiewicz
Gospodarz- Daniel Dąbrowski
Członek Zarządu- Łukasz Sapielak  

Nowo wybrany Zarząd na początku swojej działalności postawił sobie za cel równanie do standardów jednostek będących w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym.

Lata 2011 – 2014 to okres szybkiego rozwoju jednostki OSP Złota. Szeregi jednostki każdego roku zasilają nowi, młodzi członkowie. Na koniec roku 2014 OSP Złota liczyła 30 czynnych członków w wieku 18 -65 lat.

Dzięki staraniom Zarządu jednostki a także dzięki funduszom pozyskiwanym z wynajmowanych pomieszczeń w remizie, środkom finansowym z urzędu gminy, ZW ZOSP RP w Kielcach, Starosty Sandomierskiego, sponsorów i fundacji udało się doposażyć jednostkę w kompletne umundurowanie do działań ratowniczo – gaśniczych dla strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo gaśniczych, umundurowanie koszarowe i wyjściowe, armaturę pożarniczą, podstawowy i specjalistyczny sprzęt ratowniczo – gaśniczy a także rozbudować garaż o dodatkowy boks i zakupić dwa wozy ratowniczo – gaśnicze.

Dzięki rozwojowi jednostki i zaangażowaniu jej członków, 21 października 2013 roku udało się wyodrębnić z jej struktur Jednostkę Operacyjno – Techniczną kategorii III.

Obecny zarząd OSP Złota:

Prezes-Jarosław Gajda
Wiceprezes-Naczelnik-Filip Kiliański
Wiceprezes-Piotr Kiliański
Zastepca naczelnika-Dawid Samela
Sekretarz-Małgorzata Cichoń
Skarbnik-Mariusz Klimkiewicz
Gospodarz-Piotr Łukawski
Członek Zarządu-Michał Modras 

W roku 2012  Transportera T4 zastapił dotychczasowy GLBM-Rt 04/4
Renault Master.

Podział bojowy jednostki OSP w Złotej:

złota 2złota 3GLBM 479(T)65

 

złota 6GBA-Rt  479(T)66

Obecne wyposażenie:

– GBA-Rt 2,5/16- 479(T)66 Steyer 790

– GLBM 04/4-479(T)65 Renault Master

-Łódz ratownicza Whaly 435 479(Ł)15

złota 4

– Przyczepka pompownicza 479(P)03

złota 5


*Na nagraniu widać poprzedni samochód gaśniczy marki GBA – Stayer 590/Rosenbauer

 

Włączenie jednostki OSP Złota w struktury KSRG.

W 2015 roku z dniem 4 maja jednostka OSP Złota decyzją Komendanta Głownego PSP została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczego Gaśniczego.

złota 7Na zdjęciu u góry od lewej: Mł bryg. Adam Czajka, Nadbryg. Zbigniew Muszczak, Witold Surowiec-Wójt Gminy Samborzec, Jarosław Gajda-Prezes OSP Złota.

 

 

*Zdjęcia autorstwa OSP Złota
*Informacje uzyskane od przedstawicieli OSP
*Video własne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s